Krišmajeru zlato u superveleslalomu

Austrijski skijaš Vinsent Krišmajer novi je prvak svijeta u superveleslalomu.

On je danas u Kortini Dampeco, prvog takmičarskog dana Svjetskog prvenstva u alpskom skijanju, pobijedio u vremenu minut, 19 sekundi i 41 stotinka.

Krišmajer je prije dvije godine u švedskom Oreu bio srebrni u superveleslalomu, a bronzani u spustu.

On je ove sezone u istoj disciplini u Svjetskom kupu pobijedio u Kicbilu i Garmiš Partenkirhenu.

Austrijanac je u Kortini Dampeco slavio sa sedam stotinki prednosti u odnosu na Njemca Romeda Baumana.

To je njegovo drugo odličje na šampionatima svijeta, nakon bronze u Šladmingu, u super kombinaciji, prije osam godina.

Pobjedničko postolje kompletirao je Francuz Aleksis Panturo sa 38 stotinki slabijim vremenom od pobjednika.

On na šampionatima svijeta ima još dvije zlatne medalje – u alpskoj kombinaciji iz Orea 2019. i paralel slalomu u ekipnoj konkurenciji iz Sent Morica, dvije godine ranije.

Rezultat karijere ostvario je Kanađanin Brudi Siga, koji je trku završio kao četvrtoplasirani.

Kanadskom skijašu do sada najbolji plasman u Svjetskom kupu bilo je 13. mjesto u spustu početkom decembra 2019. godine u Biver Kriku.

U Oreu, prije dvije godine, bio je 27. u superveleslalomu.

Kao petoplasirani završio je Italijan Dominik Paris, dok je šesti bio Austrijanac Matijas Majer.

Jovanović uoči Kupa: Nadamo se prolazu na finalni turnir