Prvenstvo Crne Gore za košarkaše počinje 23. oktobra, igra se po dvokružnom sistemu, a učestvovaće 10 ekipa.
Regularni dio sezone trebalo bi da se završi 17. aprila, nakon čega bi se igrali mečevi baraža za doigravanje i na kraju plej-of.
U šampionatu će učestvovati Danilovgrad, Ibar, Jedinstvo 1950, Lovćen 1947, Milenijum, Podgorica, Primorje 1945, SC Derby, Sutjeska i Teodo.
Pošto ove sezone u Admiralbet ABA ligi učestvuju tri crnogorske ekipe (Budućnost Voli, Mornar i SC Derbi), ove sezone situacija u ligi je nešto drugačija.
Kako piše na sajtu Saveza, SC Derbi, zbog učešća u ABA ligi, ne može kroz domaći šampionat izboriti plasman u plej-of, već će se samo boriti da osigura opstanak.
Poslije 18 odigranih kola dvije najbolje plasirane ekipe stiču mogućnost nastupa u ABA2 ligi naredne sezone, dok posljednji tim ispada iz šampionata.
Nakon toga kreću baražne utakmice za ulazak u plej-of. U baražu će biti tri najbolje ekipe iz regularnog dijela i najslabija ekipa iz ABA lige. Ukoliko dođe do toga da jedna crnogorska ekipa direktno ispadne iz ABA lige, onda baraž igraju četiri najbolje ekipe regularnog dijela.
Baraž se igra u dvije utakmice (kod kuće u gostima), a plasman u plej-of obezbijediće dvije ekipe koje ostvare dvije pobjede. Ukoliko timovi ostvare po jednu pobjedu odlučivaće bolja koš razlika.
Pobjednici baraža igraju potom plej-of sa dvije najbolje plasirane ekipe iz ABA lige.
1. KOLO 23/24. 10. 2021.
Lovćen 1947 – Ibar
Sutjeska – SC Derby
Danilovgrad – Primorje 1945
Teodo – Podgorica
Milenijum – Jedinstvo 1950
2. KOLO 30/31. 10. 2021.
Ibar – Jedinstvo 1950
Podgorica – Milenijum
Primorje 1945 – Teodo
SC Derby – Danilovgrad
Lovćen 1947 – Sutjeska
3. KOLO 06/07. 11. 2021.
Sutjeska – Ibar
Danilovgrad – Lovćen 1947
Teodo – SC Derby
Milenijum – Primorje 1945
Jedinstvo 1950 – Podgorica
4. KOLO 13/14. 11. 2021.
Ibar – Podgorica
Primorje 1945 – Jedinstvo 1950
SC Derby – Milenijum
Lovćen 1947 – Teodo
Sutjeska – Danilovgrad
5. KOLO 20/21. 11. 2021.
Danilovgrad – Ibar
Teodo – Sutjeska
Milenijum – Lovćen 1947
Jedinstvo – 1950 SC Derby
Podgorica – Primorje 1945
6. KOLO 04/05. 12. 2021.
Ibar – Primorje 1945
SC Derby – Podgorica
Lovćen 1947 – Jedinstvo 1950
Sutjeska – Milenijum
Danilovgrad – Teodo
7. KOLO 11/12. 12. 2021.
Teodo – Ibar
Milenijum – Danilovgrad
Jedinstvo 1950 – Sutjeska
Podgorica – Lovćen 1947
Primorje 1945 – SC Derby
8. KOLO 25/26. 12. 2021.
Ibar – SC Derby
Lovćen 1947 – Primorje 1945
Sutjeska – Podgorica
Danilovgrad – Jedinstvo 1950
Teodo – Milenijum
9. KOLO 15/16. 01. 2022.
Milenijum – Ibar
Jedinstvo 1950 – Teodo
Podgorica – Danilovgrad
Primorje 1945 – Sutjeska
SC Derby – Lovćen 1947
10. KOLO 29/30. 01. 2022.
Ibar – Lovćen 1947
SC Derby – Sutjeska
Primorje 1945 – Danilovgrad
Podgorica – Teodo
Jedinstvo 1950 – Milenijum
11. KOLO 05/06. 02. 2022.
Jedinstvo 1950 – Ibar
Milenijum – Podgorica
Teodo – Primorje 1945
Danilovgrad – SC Derby
Sutjeska – Lovćen 1947
12. KOLO 12/13. 02. 2022.
Ibar – Sutjeska
Lovćen 1947 – Danilovgrad
SC Derby – Teodo
Primorje 1945 – Milenijum
Podgorica – Jedinstvo 1950
13. KOLO 05/06. 03. 2022.
Podgorica – Ibar
Jedinstvo 1950 – Primorje 1945
Milenijum – SC Derby
Teodo – Lovćen 1947
Danilovgrad – Sutjeska
14. KOLO 12/13. 03. 2022.
Ibar – Danilovgrad
Sutjeska – Teodo
Lovćen 1947 – Milenijum
SC Derby – Jedinstvo 1950
Primorje 1945 – Podgorica
15. KOLO 19/20. 03. 2022.
Primorje – 1945 Ibar
Podgorica – SC Derby
Jedinstvo 1950 – Lovćen 1947
Milenijum – Sutjeska
Teodo – Danilovgrad
16. KOLO 02/03. 04. 2022.
Ibar – Teodo
Danilovgrad – Milenijum
Sutjeska – Jedinstvo 1950
Lovćen 1947 – Podgorica
SC Derby – Primorje 1945
17. KOLO 09/10. 04. 2022.
SC Derby – Ibar
Primorje 1945 – Lovćen 1947
Podgorica – Sutjeska
Jedinstvo – 1950 Danilovgrad
Milenijum – Teodo
18. KOLO 16/17. 04. 2022.
Ibar – Milenijum
Teodo – Jedinstvo 1950
Danilovgrad – Podgorica
Sutjeska – Primorje 1945
Lovćen 1947 – SC Derby
Baraž za plej-of
Prva utakmica 19. 04. 2022.
Druga utakmica 21. 04. 2022.