Najprestižnija međunarodna regata The Ocean Race Europe 2025 nema samo rezultatski značaj, već želi da pokaže značaj očuvanja svjetskih mora i okeana, kazao je crnogorski jedriličar Milivoj Dukić.
Dukić, crnogorski olimpijac u klasi Ilka 7, boravi u Đenovi, kao ambasador Ocean Race trke za Crnu Goru.
“Zaista se radujem što cijela flota dolazi u Crnu Goru i zaista ćemo svi imati jedno nevjerovatno iskustvo”, rekao je Dukić za agenciju MINA.
Upoređujući olimpijsko jedrenje sa najprestižnijom međunarodnom regatom, on je kazao da je jedranje u globalu isto, ali da je Ocean race drugačije takmičenje od onoga kojim se on bavi.
“Trka koja dolazi u Crnu Goru za par sedmica je nešto sa čime se mi prvi put susrećemo, ali zaista se radujemo i daćemo sve od sebe da cijeli tim koji radi iza scene napravi zaista jedan pravi i lijepi ugođaj, da se svi, i gosti, i jedričari osjećaju fantastično”, rekao je Dukić.
On je istakao da trka želi da pokaže značaj očuvanja svjetskih mora i okeana, kao i utiče na podizanje svijesti o svemu što se nalazi tom moru.
“Pozivam sve ljude, ljubitelje jedrenja i ostale da posjetite Crno Goru, Tivat i Boku jer ovo je zaista nezaboravno, jedinstveno iskustvo koje prvi put imamo u Crnoj Gori. Nadam se da će biti prilike i u budućnosti za tako nešto, da se upoznamo sa svim što vrhunsko jedrenje nudi”, rekao je Dukić za agenciju MINA.
On je istakao da je to jedinstvena prilika da se vidi šta rade jedličari koji se bave offshore jedrenjem.
“Biće sigurno nezaboravan i Ocean Life Park koji će da biti u Tivtu od 15. do 21. septembra zaista će da pruži mogućnosti i za mlade i za starije da se upoznaju sa jedrenjem, sa ekologijom i sa morem”, rekao je Dukić.
Govoireći uslovima u Bokokotorskom zalivu, on je istakao da učesnici mogu očekivati promjenljive uslove vjetra, što se tiče same morske struje.
“Ona nije toliko izražena u tom periodu, međutim i ona može da ima blagi uticaj, ali što se tiče etape koja dolazi iz Italije i krene prema Otrantu, on uvijek nezgodan. Može da pošalje i puno južnog vjetra i zapadnog, tako da sad se zavisi od vremenske prognoze. Jako je teško sad napraviti neku predikciju šta će se od svega toga dogoditi, ali očekujemo da u tom periodu flota Ocean Race ima zaista lijepe i dobre uslove kako bi dojedrila do Boke najbrže moguće”, rekao je Dukić.
Trka je startovala 10. avgusta iz njemačkog Kila, a Crna Gora i Bokokotorski zaliv od 15. do 21. septembra biće domaćini spektakularnog finala.
Prva etapa dužine 850 nautičkih milja vodila je flotu do Portsmuta, a druga etapa uključuje trku od 1.400 nautičkih milja do Kartahene, uz prolazak ispred obale u Matosinjosu.
Naredna etapa dužine 650 nautičkih milja prošla je kroz Mediteran do cilja u Nici, a etapu od 600 nautičkih milja ka Đenovi.
Posljednja, peta etapa, duga oko 1.000 nautičkih milja, dovodi posade u Jadran, do cilja u Bokokotorskom zalivu.