Prestižni samit sportskih nauka u Budvi

Foto: Privatna arhiva

Budva, metropola crnogorskog turizma će biti domaćin 24. međunarodne naučne konferencije Crnogorske sportske akademije, za koju od 16. do 19. aprila vlada veliko interesovanje.

Predsjedavjući konferencije Crnogorske sportske akademije, profesor Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje UCG, prof. dr. Duško Bjelica, navodi da su do sada najznačajniji partneri u organizaciji ovog događaja: Evropski koledž sportskih nauka na čijem programu se nalazi ova konferencija, FIEPS Europa osnovan 1923. godine u Briselu koji će imati svoj zaseban workšop, Fakultet sporta Univerziteta u Ljubljani, Državni Univerzitet sporta iz Tirane, FPMOZ Sveučilišta u Mostaru, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja iz Priištine, Fakultet sporta sa Slovačkog Univerziteta u Prešovu, Crnogorski olimpijski komitet, do je u toku finiširanje sporazuma sa visokoškolskim i naučnim institucijama iz Švajcarske i Poljske.

Bjelica najavljuje da će Crnogorska sportska akademija pored članstva u HEPA Europa i FIEPS Europa biti i zvanično primljena u jednu od najznačajnih naučnih evropskih organizacija, u toku narednog mjeseca.

Navodi da su za sad određeni i plenarni predavači: Živa Majcen Rošker iz Ljubljane, Robert Schneider iz Njujorka, Antonio Tesitore iz Rima, Robert Trubulski iz Katovica, Damir Sekulić iz Splita, Geatano Raiola iz Napolija, Nuno M. Pimenta iz Portugalije, Slavko Rogan iz Švajcarske, Peter Kačur iz Prešova, Elona Mehmeti iz Tirane, Goran Krstačić iz Zagreba, Velibor Spalević iz Podgorice, koji će sa različitih aspekata osvijetliti najnovija dostignuća u sportskim naukama.

-Sportske nauke, praćene sa medicinskog i aspekta zdravlje svjetske populacije kroz sport, biće nezobilazne teme o kojima će se između ostalog u Budvi razgovarati sa aspekta inovacija, dostignuća, sinergije i stalnih izazova u sportu pod motom ” Evropski most ka budućnosti u sportskoj izvrnosti, ističe Bjelica.

Prema njegovim riječima, dozirano učešče elementarnih biomotoričkih dimenzija u raznim sportskim disciplinama, dozirana potrošnja energetskih potencijala u toku trajanja raznih sportskih disciplina i specifičan oblik izvođenja sportske discipline nameću obavezu sportskim stručnjacima, da za svaku sportsku disciplinu odrede principe izbora sredstava treninga.

Konferenciju, kako je saopšteno, prate i tri naučna časopisa koji će objaviti sva naučna i stručna izlaganja sa konferencije u Budvi: Montenegrin Journal of Sports Science and Medicine (MJSSM), indeksiran u Web of Science i brojnim drugim međunarodnim bazama podataka, Sport Mont Journal, indeksiran u Scopus-u i drugim relevantnim međunarodnim bazama i Journal of Anthropology of Sport and Physical Education (JASPE), indeksiran u DOAJ, Index Copernicus, ERIH PLUS, Google Scholar, Crossref, ROAD, Open Academic Journals Index, SHERPA/RoMEO i drugim bazama.

Priznanje za partije i golove: Krstović najbolji igrač Atalante u januaru

COK: Stipendije za Martinu, Strahinju i Matiju