Mujović: Budućnost će se vratiti tamo gdje pripada; Brajović: Očekujemo prihode od prodaje Savovića i Kostića

Foto: FK Budućnost

Fudbalski klub Budućnost danas je zvanično predstavio novog trenra Srđana Radonjića i sportskog direktora Dragoja Lekovića.

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović i nova, ujedno prva predsjednica kluba Vesna Brajović obratili su se medijima.

“U istoriji ovog kluba bilo je uspona i padova, velikih pobjeda, teških poraza, ali šta god se desilo Budućnost je bila i ostala sportska insitucija grada i države. Ne možemo reći da je sezona najteža u istoriji, ali je kompleksna i od toga se ne može pobjeći“, kazao Mujović i nastavio…

“Ostali smo bez Evrope. Te finansijske injekcije ove godine nemamo, tako da je to veliki problem s kojim se moramo suočiti. Loših sezona bilo je i prije, ali loše je to što nismo podigli tržišnu vrijednost nijednog igrača. Osim Danila Vukanića, koji je pokazao ponajviše, malo je ko odskočio, a znamo da i Vukanić može bolje“.

Nije krio da je finansijska situacija loša.

“Finansijska situacija u klubu je loša. Dug kluba je krajem maja mjeseca bio milion i 515 hiljada eura. To smo morali vratiti na neki način, stojao nam je mač nad glavom da izgubimo evropsku licencu u naredne tri godine što bi bilo fatalno za Budućnost”.

Broj zaposlenih opterećenje za klub, poručuje gradonačelnik.

“Klub je opterećen jako velikim izdacima za plate zaposlenih – 302 hiljade eura. Nedopustivo puno za crnogorske uslove. Imperativ je da se taj budžet smanji i dovede do granica održivosti”.

Problem su neke jako niske otkupne klauzule za igrače.

“Zatekli smo nekoliko jako loših ugovora, gdje su igrači imali veoma male otkupne klauzule, ne želim sada da upirem prstom u bilo koga. Na primjer, Ognjen Gašević je imao otkupnu klauzulu za 150 hiljada eura, a govorimo o najboljem beku tada u ligi, reprezentetivcu. Hulijan Alvares zato ima otkupnu klauzulu 500 miliona, strašan je igrač, ali sigurno ne vrijedi toliko”.

Prošli Upravni odbor i navijači nisu imali najbolju komunikaciju, što je stvorilo negativnu atmosferu.

“Loša komunikacija, loši odnosi navijači – Uprava. Stvorilo je to negativnu atmosferu i kao posljedica uspjeh nije mogao doći. Dobra energija se vratila u posljednja tri kola i Budućnost je odmah bila jača. Ta sinergija igrači-tribina-Uprava mora postojati. Ako toga nema, nemamo se čemu nadati”.

Budućnost želi da okrene novi list.

“Odlučili smo da okrenemo novi list. Ideja je da se klub vrati svojim korijenima, svojoj Podgorici, da bude lokal-patriotska priča. Zaista smatram da je u tome naša šansa i da ljudi koji vole i osjećaju Budućnost i znaju da se postide kad je loš rezultat, mislim da im treba dati šansu da se pokažu. Zato smo insistirali da sportski sektor bude nepromijenjen. Odlučili smo da napravimo promjene u Upravnom odboru i da se šansa da privrednicima, ljudima koji će donijeti novac, a da politiku odstranimo maksimalno. Kada smo birali sponzore, ideja je bila da ti sponzori budu lokalna preduzeća”.

Dotakao se i partnera, sponzora…

Mujović, kaže da podgorički privrednici nisu previše raspoloženi za ulaganja u Budućnost.

“Priča sa Podgoričanima u Upravnom odboru teško ide. Razgovarao sam sa brojnim uspješnim privrednicima Glavnog grada i nije bilo interesovanja, iako je svima ponuđeno mjesto u Upravnom odboru, a odziv je bio jako loš uz neke male novčane iznose”.

Ključnu ulogu u sponzorstvu Aerodroma i Montefarma odigrao je premijer Crne Gore, Milojko Spajić.

“Da nije bilo podrške, predsjednika vlade Spajića, da nije bilo njegove podrške da nam obezbijedi sponzorostvo Aerodroma i Montefarma, teško bi isplivali iz ove finansijske krize. Toliko o tom našem patriotizmu”.

Novinarima se obratila i prva predsjednica u istoriji kluba, Vesna Brajović.

“Prethodna sezona je bila jako teška. Imali smo intezivne aktivnosti kako bi stabilizovali klub. Jedan od najvećih problema bio je dug koji smo naslijedili od milion i po eura i koji je mogao uticati na monitoring UEFA koji očekujemo 30.06. Sredstva su obezbijeđena, nemamo dugove prema igračima, a ni prema državi. Relaksirani očekujemo UEFA monitoring”.

Brajović je kazala da se očekuju prihodi od prodaje Lazara Savovića i Andreja Kostića.

“Dobili smo uplatu od 500 hiljada eura od Aerodroma Crne Gore, međutim da bi osigurali uspješno licenciranje, mi smo juče od dva gradska preduzeća (Komunalna i Agencija za stanovanje) izvršili pozajmicu od 250 hiljada eura. Znate da su zakonske procedure često duge i da bi se osigurali da sve obaveze budu ispunjene odlučili smo se na taj potez. Klub je finansijski stabilan, nemamo dugovanja i nadam se da će nas ta stabilnost pratiti u narednim mjesecima. Očekujemo novčane iznose od prodaje igrača – Savovića i Kostić”.

Skoro milion eura se dobija od transfera ova dva igrača, a očekuju se uplate i sponzora.

“Od Kostića ćemo dobiti 650 hiljada eura zaključno sa 29. junom, a od Savovića 300 hiljade eura do 30. juna. Uplatu Montefarma očekujemo u narednom periodu, kao i drugih sponzora”.

Brajović vjeruje da su u Budućnosti od sada pravi ljudi na pravom mjestu.

“Nadam se da su pravi ljudi na pravom mjestu”, zaključila je Brajović.

Leković najavio pojačanja: Stižu Kovinić i Jorgos Makridakis

Radonjić: Idemo na pobjede, na trofeje…

Radonjić: Idemo na pobjede, na trofeje…

100 godina od prve vaterpolo utakmice u Crnoj Gori (FOTO)