Marko Simonović od sinoć je i zvanično dio NBA lige.
Crnogorski centar potpisao je trogodišnji ugovor sa Čikagom, koji ga je prošle godine skautirao, draftovao sa 44. pozicije.
21-godišnji Kolašinac, bivši centar Mege – koji je prve košarkaške korake učio u narandžastom dresu Gorštaka u sali Osnovne škole “Risto Manojlović” – ispunio je dječački san, opravdao povjerenje čelnika kultnog kluba, potpisao ugovor vrijedan 4.3 miliona eura po sezoni, prenijeli su američki mediji.
Veliku pomoć u reketu, privikavanju na košarku u SAD, u ruki sezoni, imaće od saigrača Nikole Vučevića koji će drugu sezonu zaredom nositi dres šestostrukog osvajača NBA prstena.
Mladi centar biće deseti košarkaš iz Crne Gore koji će zaigrati u najjačoj ligi na svijetu.
U nastavku ćemo se prisjetiti naših asova…
PASPALJ PROBIO LED
Žarko Paspalj je još prošlog vijeka bio je prvi koji je probio led, pojavio se u NBA karavanu.
Pljevljak se 1989. godine otisnuo preko Atlantika, ali se nije dugo zadržao u San Antoniju – ponudu da nastavi karijeru u Golden stejtu je odbio, pa je povratak u evropsku košarku, u redove Partizana bio logičan epilog.
“Mogao sam da igram sa svima njima”, često je govorio Paspalj.
Punih deset godina trebalo je da neki Crnogorac zakorači na NBA parket.
GOROSTAS IZ HERCEG NOVOG
U ljeto 1999, kao ne malo iznenađenje, pojavila vijest da su Toronto Reptorsi izabrali Aleksandra Radojevića, 221 centimetar visokog momka iz Herceg Novog, studenta Barton Kauntija, kao 12. rukija.
U tom trenutku, Radojević je bio najbolje rangirani košarkaš sa eks-Ju prostora na draftu – ikada. Bolji i od Petrovića, Divca, Kukoča, Rađe…Za poređenje, iste godine San Antonio je draftovao Manua Đinobilija sa 57. pozicije.
ZLATO SA SRJ – PA PRAVAC SIJETL
Nakon sjajnih igara u dresu Efes Pilsena, reprezentaciji SRJ, zlata na Eurobasketu u Turskoj.
Predrag Drobnjak se u ljeto 2001. godine preselio u kišni grad – Sijetl, u redove Supersoniksa, nekadašnjeg šampiona, čiji je zaštitni znak i danas Geri Pejton.
Poslije rastanka sa “Soniksima”, po sezonu je proveo u LA Klipersima i Atlanti, a u julu 2005. godine odlučio je da prihvati ponudu tadašnje Taukeramike (Baskonija) i vrati se u Evropu.
Tih godina vrata NBA lige bila su nešto otvorenija za evropske igrače.
IZ PODGORICE U JUTU
Aleksandar Saša Pavlović je 2003. godine direktno iz Budućnosti otišao u Jutu Džez.
Baranin je nakon boravka u hladnom Solt Lejk Sitiju narednih pet sezona djelio svlačionicu sa Lebronom Džejmsom u Klivlendu, igrao polufinale Istoka.
Nakon toga uslijedile su partije u dresovima Minesote, Dalasa, Bostona (sa Šekom i Kevinom Garnetom) te Portlanda, prije povratka u Partizan i na kraju “zelenih” iz Atine gdje je i završio karijeru…
KRATKA EPIZODA U PORTLANDU
Nakon Pavlovića iz Budućnosti je u NBA otišao još jedan Pljevljak – Slavko Vraneš. 229 cm visoki centar nije se puno zadržao u Portlandu.
Iako se njegova uloga u “Trejblejzersima” mjeri u danima, košarkaški div, je uspio da uđe u istoriju NBA lige kao treći najvši igrač, iza Džordža Murešana i Manutea Bola.
Vraneš se vratio u ABA ligu, a 2010. igrao sa Partizanom fajnal for Evrolige u Parizu, nastupao je u Turskoj, Rusiji, Iranu…
PRERANI KRAJ KARIJERE
Velika karijera predviđala se i Žarku Čabarkapi koji je kao 17. pik izabran od strane Golden stejta 2003. godine.
Ruki sezona 2003/04 u timu iz Ouklenda protekla u znaku povreda leđa pa je Zrenjaninac sa crnogorskim pasošem odigrao samo 46. mečeva.
Ni nastavak nije bio puno obećavajući, konstantne pauze primorale su Žarka da u 26. godini ostavi košarku.
PEKMEN i MINESOTA
Nikolu Pekovića na NBA draftu 2008. godine kao 31. pika je “pokupila” Minesota, a u Mineapolis je stigao dvije godine kasnije nakon perioda kod Željka Obradoviča u Panatinaikosu, osvojene Evrolige.
“Pek” kako su ga, zbog svoje snage, brzo prozvali američki novinari, šansu je dobio nakon povrede Darka Miličiča, iskoristio je na pravi način, postao startni centar “vukova”, igrač od povjerenja Rika Adelmana.
Andre Dramond je svojevremeno rekao: “Pek je najjači čovjek protiv kojeg sam igrao”.
Poroblemi sa povredama, zgloba i Ahilovom tetivom…
Peković je odradio odličnu sezonu 2013/2014, a onda u aprilu 2015. je morao na operaciju Ahilove tetive. Nakon dugog oporavka, ponovo se povrijedio, nakon čega više nije igrao.
Aktuelni predsjednik KSCG je u 31. godini morao da okonča karijeru.
“Teško je reći da je kraj”, izjavio je tada Peković.
IZ DŽOKERA DO NBA VISINA
2011. godine na NBA draftu pojavio se Podgoričanin Nikola Mirotić koga je uzeo Čikago kao 23. pika.
Tri godine kasnije Nikola se otisnuo preko Atlantika, kao reprezentativac Španije, a dres Bulsa nosio je od 2014 – 2018. godine.
Početak posljednje sezone obilježila je tuča na treningu kada je Mirotić nakon udarca saigrača Bobija Portisa, zaradio potres mozga ali i frakturu vilice, pa je morao na operaciju i duži oporavak.
Portis je kaženjen od strane kluba, a brzo se i izvinio zbog ružnog događaja.
Nikola je nakon Čikaga bio u Nju Orleansu i Milvokiju.
U ljeto 2019. godine se vratio u evropsku košarku i potpisao ugovor sa Barselonom.