Jelena Pantović, sa nestrpljenjem očekuje povratak u streljanu, zvuk pištolja i siguran pogodak – pravo u centar.
Crnogorska rekorderka, članica SK “Centar” iz Podgorice, prva dama iz Crne Gore koja je nastupila na Olimpijskim igrama u streljaštvu – u procesu je oporavka od povrede.
Treninzni, takmičenja nedostaju – pa je i odgovor na pitanje o ciljevima u kalendarskoj godini bio očekivan.
“Glavi cilj je da se oporavim od povrede”, kazala je Pantović na početku razgovora za Sportski.me.
Pandemija koronavirusa je poremetila i raspored takmičenja u streljaštvu, ali i pored toga radne atmosfere u SK “Centar” ne fali.
“Na sredini smo sezone, tako da se trenira intenzivno svakog dana. Nema odmora, jer i najmanja pauza utiče na konačan rezultat. Što se tiče takmičenja i dalje ništa ne znam, neka takmičenja su već otkazana, tako da se nadam da će se situacija stabilizovati u narednom periodu i da ćemo imati jasniju sliku”, kazala je Jelena.

Pantović, koja je vlasnik najboljeg rezultata u karijeri – 568 krugova, kaže da bi streljaštvo trebalo da dobije veću podršku, jer baza postoji, a i veliko je interesovanje najmlađih da se bave ovim sprotom.
“Posebno me raduje što vidim mlađe generacije i mnogo djece koja hoće da se oprobaju u streljaštvu. Interesovanje je veliko – radimo u dva termina. Tu smo da ih uputimo na najbolji način. Medijski nismo toliko ispraćeni, ali nadam se da će se i to promijeniti, i da će streljaštvo krenuti ulaznim putem, kao što što je to slučaj u mnogim zemljama svijeta”, kazala je Pantović.
Objasnila je i kako se zaljubila u streljaštvo…
“Ja sam streljaštvom počela sasvim slučajno da se bavim. Nakon samo par treninga prvo takmičenje mi je bilo državno prvenstvo na kom sam osvojila zlato i postala državni prvak. Nakon toga sam odlučila da počnem profesionalno da se bavim sportom, do tada je sve to bilo na rekreativnom nivou”
U streljaštvu kao i u ostalim individualnim sportovima detalji odlučuju o rezultatu, plasmanu dalje, ali i medalji…
Zato je i priprema složenija…
“Sve je važno. Ne smije nijedan korak da se preskoči od pripreme do samog opaljenog metka na kraju. Podjednako je važna fizička i psihička priprema kao i spremnost da se trenira u streljani. Nijanse dijele dobar i loš pogodak. Deseti djelovi krugova vas dijele i po nekoliko mjesta na konačnoj rang listi, kao i deseti djelovi centra koji vas često koštaju finala”, kazala je Jelena.

Rukovanje oružijem uvijek nosi veliku odgovornost i opasnost, zato je jako važno voditi računa, o najsitnijim detaljima, smatra Jelena.
“Oružije, odnosno rukovanje istim, nosi i određeni stepen opasnosti. Ali uz pravilnu obuku i kada se poštuju sva pravila, ne može se desiti neka neželjena situacija. Mora se izuzetno voditi računa o disciplini i o bezbjednosti prije svega. A što se tiče povreda, podjednako je važno voditi računa o oporavku i rehabilitaciji kao i u ostalim sportovima. Streljaštvo je specifičan sport i svaki dio tijela trpi pritisak tokom treninga i mečeva”.
Prošle godine Crna Gora je prvi put imala predstavnicu u streljaštvu na Olimpijskim igrama. Jelena se nakon Nikole Šaranovića pojavila na najvećoj sportskoj smotri. U kvalifikacijama u disciplini vazdušni pištolj 10 – ostvarila je rezultat od 534 kruga, što je znatno ispod njenog najboljeg plasmana.
“Olimpijske Igre su san svakog sportiste i za mene lično novo iskustvo i sigurna sam da će mi pomoći da ostvarim još bolje rezultate u budućnosti. Osjećaj je stvarno poseban i nijedno takmičenje se ne može porediti sa Olimpijskim Igrama”, rekla je Jelena.
Tokio, organizacija su položili test…
“Organizacija je bila zaista perfektna. Počev od Olimpijskog sela, volontera, ceremonije otvaranja Igara koja je bila sjajna. Mislim da je posebnu čar imalo to što su se Igre održale baš u Tokiju”, kazala je dama sa pištoljem.
Ovaj tekst je dio projekta finansiranog kroz Fond za pluralizam Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija.