Sport i društvene mreže

Foto: Privatna arhiva

Piše: mr Stela Burzanović, magistar poslovne psihologije i menadžmenta

Do sada smo mnogo puta govorili koliko je važno brinuti o svom psiho-fizičkom zdravlju, koje je u velikoj korelaciji.

A kada govorimo danas o mentalnom zdravlju, moramo pomenuti i uticaj interneta, tj. društvenih mreža, koje igraju veliku ulogu u životu čovjeka. Isto možemo reći i  u sportu, one su postale ključni dio sportskog svijeta, doprinoseći većem povezivanju između navijača, igrača i sportskih organizacija. Takođe, koriste se za prodaju ulaznica i sportskih proizvoda, uključujući patike, majice, opremu… Omogućavaju sportskim organizacijama direktnu interakciju sa svojim navijačima i sportske organizacije mogu da šire svoju poruku širom svijeta i da postignu veći broj fanova. Današnje tehnologije su toliko napredovale da su moderni mediji postali dio života i samim tim su uticali i na sport. Pravilnim korišćenjem društvenih mreža, sport još više dobija na značaju.

Međutim, kad govorimo o negativnostima, kojih je više kada su društvene mreže u pitanju i to kada narušavaju mentalno zdravlje ljudi, jedan od najvećih negativnih uticaja društvenih mreža na sportiste je gubljenje energije i vremena na neproduktivne aktivnosti. Sportistima je potrebna koncentracija i predanost kako bi postigli svoje ciljeve. Sportisti nekada provode previše vremena pregledajući sadržaj na društvenim mrežama, kao što su komentari, poruke i lajkovi. Ovo može dovesti do gubitka vremena i fokusa sa treninga, takmičenja i ostalih važnih aspekata njihove sportske karijere. Takođe, konstantna izloženost društvenim mrežama može dovesti do poremećaja samopouzdanja i samopoštovanja kod sportista. Takodje, uporedjuju se nekada i sa drugim sportistima, što može dovesti do osjećaja inferiornosti ili manje vrijednosti. Takođe, negativni komentari ili kritike na društvenim mrežama mogu imati snažan emocionalni uticaj na sportiste, što može dovesti do anksioznosti, depresije i drugih mentalnih problema. Danas je svakome omogućeno da komentariše, bez ikakvih posljedica i odgovornosti a na nama je da li ćemo čitati takve kometare, pridavati im značaj i tražiti ˝potvrdu˝.

Još jedan negativan uticaj društvenih mreža na sportiste je apsolutni gubitak privatnosti. Sportisti često imaju veliki broj pratilaca i fanova koji su zainteresovani za njihov život van terena. Ova vrsta pažnje može biti naporna i ometajuća za njih, jer im oduzima privatnost i slobodu da ponekad budu sami sa sobom. Gubljenje fokusa i energije, negativni uticaj na mentalno zdravlje i gubitak privatnosti samo su neki od aspekata koji mogu narušiti sportsku karijeru i dobrobit jednog sportiste. Sportisti bi trebali razviti svijest o tome kako društvene mreže mogu uticati na njihovu mentalnu i emocionalnu dobrobit. Važno je da postave granice u korišćenju društvenih mreža i da se fokusiraju na ono što je najvažnije – njihova sportska karijera. Preporuke su svakako da razmotre smanjenje vremena provedenog na društvenim mrežama, postavljanje privatnih profila i odabiranje kojim sadržajima će se izložiti.

 Edukacija o mentalnom zdravlju i razumijevanje uticaja društvenih mreža može biti od velike pomoći.

“Plavi” juriš na titulu!

CEDIS osvojio Meridianbet Biznis ligu