Crnogorski košarkaši doputovali su u Tbilisi, gdje ih u petak protiv selekcije Gruzije očekuje prva od dvije kvalifikacione utakmice za Svjetsko prvenstvo, u okviru avgustovskog “prozora”.

Foto: FIBA
Dvonedjeljne pripreme izabranici selektora Zvezdana Mitrovića zaokružili su pobjedom nad Slovenijom 85:78 u Celju. Iako ni ovo okupljanje nije moglo proći bez povreda, jer nedostaje centar Aleksa Ilić, reprezentativci su u dobrom raspoloženju doputovali u Gruziju.
“Već nekih petnaestak dana smo na pripremama i stvarno su momci, kao i prethodnih puta, došli spremni, sa velikom dozom želje i ambicije za dokazivanjem. Kao što ponavljamo već duže vrijeme, u toku je smjena generacija sa dosta novih momaka i svi mi imamo ogromnu odgovornost i želju da se dokažemo u što boljem svjetlu. Što se priprema tiče mislim da smo odradili dobar posao i na treninzima i u Sloveniji na prijateljskoj utakmici, koja nam je pomogla da vidimo još neke stvari koje je trebalo da popravimo, tako da mislim da smo se spremili najbolje što smo mogli“, kazao je po dolasku u Tbilisi plejmejker Igor Drobnjak.
Arenu u kojoj će se u petak (17.30h) igrati utakmica upravo Drobnjak pamti po dobrom – Crna Gora je predvođena njim, na Eurobasketu 2022. godine pobijedila Gruziju 81:73 i otišla u Berlin na nokaut fazu. Sadašnji košarkaš Spartaka, tada 22-godišnjak, je bio najefikasniji na utakmici sa 22 poena.
“Mislim da je to bilo jedno od mojih prvih pokazivanja malo široj sceni kod nas. I reprezentacija ima lijepe uspomene iz ove sale, a pogotovo ja koji sam tada bio među mlađim momcima i stvarno je po lijepom pamtim. Sve se to međutim sada zaboravlja, jer bitno je samo ovo što je ispred nas“, dodao je Drobnjak.
Iz sadašnje reprezentacije Crne Gore na tom prvenstvu igrali su pored Drobnjaka još i Nemanja Radović, Petar Popović, a manju ulogu su imali Zoran Nikolić i Zoran Vučeljić. Mnogo veći broj igrača u sastavu imaju Gruzini, a upravo to što su dugo na okupu i jeste njihov dodatni kvalitet.
“Većina njihovih igrača je godinama na okupu, imaju košarkaše iz vrha Evrolige i NBA lige. Kvalitet je na njihovoj strani, ali vjerujem da imamo šansu. To smo pokazali u prethodnim prozorima. Naša energija mora da bude veliki adut i moramo da se dokažemo“, poručio je Drobnjak.
Crna Gora je u drugu rundu kvalifikacija ušla sa učinkom 4-2, koliko ima i Ukrajina, sa kojom ćemo igrati 31. avgusta u Podgorici. Španija je lider nove grupe sa samo jednim porazom, dok Gruzija, Grčka i Portugal imaju po tri pobjede i poraza.


