Budućnost Voli – Aris: Audio deskriptivno komentarisanje prvi put na košarkaškom meču

Foto: KK Budućnost Voli

Na košarkaškoj utakmici između Budućnost Volija i Arisa, koja je odigrana u srijedu u “Morači” u Evrokupu, prvi put u Crnoj Gori je bila dostupna usluga Audio Equity Descriptive Commentary (ADeC)))liveX / EXEDRAMark (audio-deskriptivno komentarisanje) za osobe sa oštećenjem vida koje prate utakmicu uživo na tribinama.

Ovo je prvi put da se ovakva usluga nudi za košarku, ali i za timski sport uopšte u našoj zemlji.

Na ovoj utakmici, osoba iz Saveza Slijepih Crne Gore, a ujedno i naš reprezentativac u goalball-u Marko Nikolić, je iskusio i uživao u utakmici uz pomoć ove posebne metodologije, koja je dio organizacije EXEDRAMark, a koja ima za cilj da se uspostavi kao institucionalna usluga za košarkaške i utakmice drugih sportova u Evropi.

Ova metodologija je isprobana u mnogim zemljama, a počela je upravo zahvaljujući sportskom klubu ARIS BC, iz Soluna sa kojim je igrala Budućnost.

Petar Stanojlović, predstavnik organizacije ExedraMark u Crnoj Gori, vjeruje da će ova inicijativa zaživjeti u našoj zemlji, kao što je to slučaj u mnogim evropskim i svjetskim državama, a takođe smatra da je naša obaveza da sport u Crnoj Gori bude svima pristupačan. Na ovaj način sportski klubovi i sportski savezi u Crnoj Gori imaju priliku da prikažu pozitivnu javnu sliku ljubiteljima sporta u državi i u svijetu, da pokažu visok nivo inkluzivnosti i pristupačnosti za pojedince bez obzira na njihove sposobnosti, kao i da pridobiju do sada neiskorišćeno tržište.

Nadamo se da ćemo u našoj zemlji biti prisutni na svakoj utakmici i u svakom sportu jer košarka je za sve, sport je za sve, pristupačan i inkluzivan!

Izjava Marka Nikolića koji je koristio uslugu audio-deskriptivnog komentarisanja:

Kosarkaška utakmica Evrokupa između Budućnosti i Arisa mi nije ostala u lijepom sjećanju što se tiče rezultata, ali svakako jeste po nečemu posebnom. 

Naime, prisustvovao sam istorijskom događaju iz ugla inkluzivnosti i pristupačnosti kada su u pitanju sportske manifestacije za osobe oštećenog vida u Crnoj Gori. Iskustvo je sjajno, veoma sam zadovoljan prevashodno Petrovim načinom komuniciranja, odnosno prenošenja same utakmice, a i pristup prema osobi oštećenog vida bio je na visokom nivou. Komentator se cijelo vrijeme trudio da što realnije približi svaki detalj, kako na samom terenu, tako i van njega.

Košarka je specifičan sport iz ugla audio deskripcije, jer je mnogo dinamična i dosta toga se desi u jednom napadu. Petar se izuzetno dobro snašao u ovoj ulozi i tačno se vidi da ima određenog iskustva i da je prošao obuku. Ovim putem želim da se zahvalim KK Budućnost Voli, jer su pokazali između ostalog društveno odgovoran karakter, a sa druge strane prepoznajem želju da učestvuju u stvaranju inkluzivnog sistema, kako bi i osobe oštećenog vida uživale ravnopravno u sportskim događajima kao i ostali. Nadam se budućoj saradnji sa njima, a i ne samo sa njima, već i sa ostalim klubovima i nacionalnim savezima.

Povrede Marušića i Petkovića, pozvani Radulović i Ivezić

Oglasio se Petrović: Ne preuzimam Budućnost